remonty mieszkańRemonty mieszkań – czyli kilka porad jak przygotować mieszkanie do kompleksowego remontu.

Remonty mieszkań, niezależnie od tego czy jest to małe mieszkanie, dom, czy apartamentu wymagają dokładnego przemyślenia i przygotowania. Przed przystąpieniem do remontu mieszkania z pewnością przydadzą Ci się pewne praktyczne wskazówki.

1. Remonty mieszkań – malowanie ścian

Mieszkania w blokach mają mniejsze przestrzenie niż samodzielne domy, dlatego pamiętać należy o powszechnie znanej  prawdzie dotyczącej malowania ścian, która mówi, że „Ciemne barwy ścian powodują optyczne pomniejszenie pomieszczenia, natomiast jasne, zimne barwy jego powiększenie”.  Inne optyczne tricki, jakie możemy zastosować, to:

 • Szerokie, duże wnętrze pomalowane w taki sposób, że przeciwległe ściany są w ciemniejszych kolorach, spowoduje efekt dzięki któremu pomieszczenie wyda się węższe.
 • Jasne ściany, ciemny sufit – efekt obniżenia pomieszczenia
 • Jasny sufit, ciemne ściany – optycznie podwyższymy pomieszczenie
 • Na jednej ścianie nie twórzmy różnych odcieni tej samej barwy. Jeśli chcesz użyć dwóch kolorów na jednej ścianie, to niech będą to kolory kontrastowe.
2. Remonty mieszkań – układanie glazury w łazience.

Zanim zaczniesz remont łazienki, zrób obmiar i wstępny kosztorys. Policz, jaka ilość płytek będzie Ci potrzebna do ułożenia glazury. Jeżeli planujesz ułożyć podłogę w tzw. wzór „Karo”, pamiętaj, że musisz policzyć 10% – 15% płytek więcej. Taki sposób położenia płytek radzimy w sytuacji bardzo nierównych ścian remontowanego wnętrza. Wzór „karo” maskuje doskonale „krzywe” ściany. Również w dużych pomieszczeniach radzimy układać płytki w „Karo, ponieważ będą stanowić element dekoracyjny, a ponadto uzyskamy optyczny efekt zmniejszenia tego pomieszczenia.

3. Remonty mieszkań – ścianka działowa

Przed zakupem materiału do montażu ścianki działowej dokładnie przyjrzyj się pomieszczeniu, gdzie ma ona stać. Wybór rodzaju płyty zależy bowiem od rodzaju pomieszczenia.

 • Płyty zwykłe A – GKB (płyty gipsowe). Najlepiej stosować takie z  profilowanymi, dzięki którym łatwiej jest wykonać trwałe połączenie płyt. Płyt gipsowych używa się w pomieszczeniach  o maksymalnej wilgotności 70%.
 • Płyty B, C – typ Hz. GKBI. To szczególny rodzaj płyt gipsowo-kartonowych. Są one zaimpregnowane środkiem wodoodpornym. Mają one zastosowanie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (łazienka, kuchnia). Ważne, aby pomieszczenia te zaopatrzone były w wentylację odprowadzającą nadmiar wilgoci na zewnątrz.
 • Płyty ogień typ D, F – GKF. Są ognioodporne, dlatego mogą być montowane w bardzo suchych i gorących pomieszczeniach.
 • Płyty GKFI to rodzaj płyt odpornych jednocześnie na wilgoć i ogień. Zawierają włókno szklane, który podczas pożaru utrzymuje gips w stanie nienaruszonym nawet do dwóch godzin.
4. Remonty mieszkań – wybór i montaż drzwi wewnętrznych.

Zanim wybierzesz i kupisz drzwi pamiętaj:

 • dokładnie wymierz otwór drzwiowy (ościeże) – pamiętać należy o pozostawieniu miejsca na piankę uszczelniającą. Wymiary ościeżnicy drzwi powinny być 1 – 3 cm mniejsze niż wymiary ościeża.
 • Przemyśl kierunek otwierania się drzwi. Pamiętaj, że drzwi do łazienki i kotłowni muszą otwierać się na zewnątrz, ponieważ taki wymóg stawiają przepisy.

 

5. Remonty mieszkań – układanie paneli podłogowych

Zanim kupisz panele podłogowe zwróć uwagę na kilka podstawowych zasad:

 • Wymierz dokładnie podłogę, aby podczas zakupu wiedzieć, jaką ilość desek kupić.
 • Podczas pomiaru pamiętaj o wszystkich krzywiznach i załamaniach ścian. Tam gdzie trzeba będzie panele poprzycinać. Jeśli masz tych załamań sporo musisz kupić więcej materiału.
 • Zanim zaczniesz układać panele pamiętaj, aby poleżały trochę w mieszkaniu i dostosowały się do temperatury panującej w pomieszczeniu. Zapobiegnie to ich odkształceniu po ułożeniu. Idealna temperatura do układania paneli to 18 – 22 stopnie Celsjusza.
 • Nie układaj paneli zbyt ciasno. Pamiętaj o szczelinie dylatacyjnej, która powinna wynosić ok 10 mm.

6. Jeśli remontujemy całe mieszkanie, dobrze na czas jego przeprowadzenia wynieść z domu ważniejsze sprzęty elektroniczne, które są  bardzo wrażliwe na kurz i pył. Rzeczy wartościowe najlepiej spakować do oznaczonych kartonów, zakleić i opisać – inaczej mogły by się uszkodzić w trakcie przenoszenia.

Kolejny krok to zabezpieczenie tego, czego podczas remontu mieszkania nie mamy zamiaru zamalować czy zachlapać – meble owijamy folią budowlaną i zaciskamy taśmą papierową, okna i drzwi również.

Jeśli mamy gniazdka, które pozostawimy – nie zapomnijmy o nich.

Ważne – podczas remontu mieszkania nie zakrywajmy otworów wentylacyjnych. Jeśli kładziemy folie na podłogę, kupmy grubą budowlaną lub ogrodową – nie zrobimy w niej dziur w trakcie chodzenia. W przypadku, gdy remontowi poddajemy jedno pomieszczenie, odseparujmy je od reszty mieszkania – zasłona z folii i wilgotna tkanina na spodzie umożliwią nam utrzymanie czystości.

7. Jak zaplanować kompleksowy remont domu?

Remont domu niejednemu niedzielnemu majsterkowiczowi potrafi spędzić sen z powiek. Często okazuje się bowiem, że naprawa niewielkiej usterki lub też – wydawałoby się – wyłącznie kosmetyczna modyfikacja wyglądu danego pokoju pociąga za sobą szereg kolejnych działań budowlanych. Okazać się bowiem może, że lata zaniedbań poskutkowały osłabieniem wytrzymałości strukturalnej całego budynku, zamontowane przez domorosłych fachowców okna zaczynają osuwać się i konieczna jest ich jak najszybsza wymiana, a na suficie pojawiają się niepokojące pęknięcia. W takiej sytuacji najlepszym z rozwiązań wydaje się być sięgnięcie głębiej do portfela i podjęcie decyzji o przeprowadzeniu generalnego, kompleksowego remontu domu.

Najlepiej w takiej sytuacji zdecydować się na jednorazowe, zakrojone na szeroką skalę prace budowlano-wykończeniowe. Zamawianie kolejnych prac „na raty” może przynieść o wiele gorsze efekty niż się spodziewamy, kompleksowy remont domujako że każdy kolejny fachowiec z dużą dozą prawdopodobieństwa skrytykuje umiejętności swojego poprzednika, a następnie zaproponuje szereg dodatkowych prac, które to wywindują ogólne koszty remontu.

Aby uniknąć opisywanego scenariusza, warto jeszcze przed przystąpieniem do remontu poczynić odpowiednie przygotowania. Zaleca się przede wszystkim sporządzenie, po konsultacjach z profesjonalistami, harmonogramu prac renowacyjnych. Ekspertyza pozwoli nam określić jakie prace są wręcz niezbędne, które z nich potraktować można jako opcjonalne oraz w jakiej kolejności należałoby je wykonać. Powszechnie stosowanym schematem jest przeprowadzanie w pierwszej fazie remontu wszelkich prac rozbiórkowych, po których to nastąpić powinny roboty konstrukcyjno-instalacyjne, a następnie – wykończeniowe. Wielu z nas wydawać się to może oczywiste, jednakże dla własnego bezpieczeństwa oraz uzyskania lepszej kontroli nad domowym budżetem warto na początku zlecić prace polegające na wykuwaniu dodatkowych otworów drzwiowych czy okiennych, kładzenie tynków, usuwanie ścian działowych, czy też skuwanie tynków.

Kiedy ten etap prac mamy już za sobą, należy sprawdzić stan instalacji w domu. Szczególną uwagę przywiązać należy bezsprzecznie do rur, którymi do obiektu mieszkalnego doprowadzana jest woda. Wieloletnie zaniedbania skutkować mogą bowiem ich rdzewieniem i pękaniem. Niejednokrotnie też dokładniejsze oględziny wskazują na konieczność usunięcia starej i zamontowania nowej instalacji elektrycznej. Etapem finalnym, bezsprzecznie najprzyjemniejszym jest zestaw prac wykończeniowych. Dlaczego? Głównie z uwagi na fakt, iż to właśnie tu poczynić możemy największe oszczędności. Wystarczy bowiem odrobina chęci, podstawowe narzędzia i wolny czas, aby samodzielnie pomalować ściany na ulubiony kolor, zamontować drzwi wewnętrzne, zainstalować urządzenia sanitarne, czy w końcu ułożyć panele podłogowe.

Prace te są na tyle proste, że nie wymagają korzystania z usług fachowców. Ich obecność podczas finalnej fazy remontu niezbędna jest w przypadku, gdy planujemy wykończenie domu w iście królewskim stylu. Lepiej bowiem samodzielnie nie podejmować się wykończenia balkonu marmurem, pokrywania ścian wielokolorową mozaiką, czy też instalacji drzwi antywłamaniowych, których montaż wymaga zegarmistrzowskiej precyzji. W przypadku nadmienionych prac o wiele lepszym rozwiązaniem będzie przeznaczenie dodatkowych funduszy, które to pozwolą uzyskać najwyższej jakości rezultat końcowy.

Remonty mieszkańadminPORADNIKjak wyremontować mieszkanie,kompleksowy remont,remont mieszkania,Remonty mieszkań,remonty mieszkań krakówRemonty mieszkań - czyli kilka porad jak przygotować mieszkanie do kompleksowego remontu. Remonty mieszkań, niezależnie od tego czy jest to małe mieszkanie, dom, czy apartamentu wymagają dokładnego przemyślenia i przygotowania. Przed przystąpieniem do remontu mieszkania z pewnością przydadzą Ci się pewne praktyczne wskazówki. 1. Remonty mieszkań - malowanie ścian Mieszkania w blokach...usługi remontowo - budowlane