Tapetowanie
Przygotowanie podłoża przed położeniem tapet
Przed przystąpieniem do tapetowania należy przygotować odpowiednio ściany. Ściany powinny być wyczyszczone ze starej tapety, kleju lub też zeszlifowane z farby, zaszpachlowane wszelkie dziury oraz zeszlifowane nierówności.
Czystą, odkurzoną ścianę należy zagruntować tak, aby ściana była dokładnie namoczona – nie można tapetować ściany, jeżeli jest mokra lub też, gdy jest zbyt niska temperatura otoczenia ( około 5 stopni).
Kleje do tapet – jaki wybrać?
Po przygotowaniu podłoża pod tapetowanie, przygotowujemy klej do tapet. Kleje do tapet mają inne zastosowania do różnych rodzajów tapet takich jak:
- papierowe,
- winylowe,
- tekstylne,
- jedwabne,
- do malowania,
- fizelinowe,
W powszechnym użyciu są kleje typu Metylan lub Atlas.
Przygotowywać je należy zgodnie z instrukcją na opakowaniu kleju.
Tapetowanie
Następnie rozpoczynamy tapetowanie – należy pamiętać, aby kłaść tapety zgodnie z instrukcją na opakowaniu, zwłaszcza ważne jest, aby tapeta była kładziona zgodnie z kierunkiem strzałki umieszczonej na tapecie, wówczas nie widać miejsc łączenia się pasków tapety.
Po odcięciu pasa tapety – należy pamiętać o naddatkach, zwłaszcza, gdy tapeta posiada wzory, aby otrzymać pełny wzór na kładzionej tapecie ( naddatki te po wyschnięciu odcinamy nożykiem do tapet lub też do papieru).
Przy tapetach papierowych, winylowych, tekstylnych i do malowania nakłada się warstwę kleju na stronę wewnętrzną – nie ma potrzeby kłaść warstwy kleju na przygotowane podłoże ( można do tego użyć pędzla lub też walka malarskiego ).
Po nałożeniu kleju pas tapety składamy z obu stron do wewnątrz, w taki sposób, aby powierzchnia klejona była zakryta – nie zaginamy końców tapety , żeby nie powstały zagięcia. Tak złożoną tapetę odkładamy na około 10 minut. Po upływie tego czasu bierzemy tapetę i przyklejamy ją do podłoża. Pamiętajmy, że tapetowanie rozpoczyna się od futryn, drzwi lub okien.
Po przyklejeniu tapety trzeba docisnąć ją szczotką do tapet lub też czystym wałkiem w celu pozbycia się pęcherzy powietrza, które powstały w wyniku położenia tapety. Czynności te wykonujemy na boki pasa. Gdy wykonamy tę czynność, przygotowujemy następny pas tapety i postępujemy w ten sam sposób, pamiętamy również o tym, aby krawędzie pasów tapety stykały się ze sobą i nie były kładzione na siebie.
Najlepiej czynności te wykonywać, gdy w pomieszczeniu przeznaczonym do tapetowania będzie jak najmniej osób postronnych oraz przedmiotów, które mogłyby przeszkadzać w wykonywaniu naszej pracy.