malowanie ścianMalowanie ścian krok po kroku

Wiosna to czas zmian – również we wnętrzach. Ta pora roku motywuje do działania i właśnie wtedy najczęściej decydujemy się na przemalowanie pomieszczeń, kompleksowy remont lub zakup nowego mieszkania.

Jak prawidłowo przygotować pomieszczenie oraz ściany do malowania oraz jak je malować podpowiemy w naszym poradniku.

Krok pierwszy: Przygotowanie pomieszczenia do malowania

Jeśli jest to już zamieszkałe pomieszczenie wynieś wszystkie meble, obrazy, żyrandole lub ustaw je na środku pokoju, tak aby do każdej ze ścian mieć swobodny dostęp oraz miejsce na rozłożenie koniecznych przyborów czy drabiny. Zabezpiecz podłogę oraz pozostałe w pomieszczeniu rzeczy folią malarską, najlepiej przylepiając ją taśmą malarską do listew przypodłogowych, które dzięki temu również zabezpieczysz. Znacznie łatwiej przygotować nowe, nieurządzone pomieszczenie wystarczy bowiem zabezpieczyć podłogę, okna i parapety.

Krok drugi: Przygotowanie podłoża do malowania

Ściana w pomieszczeniu odnawianym
Aby ocenić stan ścian, które chcesz odnowić, w różnych ich miejscach potrzyj je dłonią i sprawdź czy osadza się pigment. W takim wypadku konieczne jest pomalowanie wszystkich ścian preparatem gruntującym. Zanim to jednak nastąpi sprawdź czy fragmenty ściany nigdzie nie odstają lub czy na powierzchni ściany nie tworzą się pęcherze z powietrzem. W takim wypadku należy namoczyć ścianę i usunąć odstające fragmenty szpachlą, natomiast trudne plamy i zacieki pomalować specjalna farbą, a ewentualny grzyb usunąć specjalnym środkiem grzybobójczym. Ubytki i pęknięcia należy zaszpachlować i dopiero tak przygotowaną ścianę należy zagruntować.
Jeśli ściana jest w dobrym stanie i nie wymaga wyżej wymienionych czynności wystarczy ją przetrzeć wodą z mydłem malarskim, a następnie zagruntować. Gruntowanie jest wskazane przy każdym malowaniu jednak szczególnie, gdy chcemy przemalować pomieszczenie na jaśniejszy kolor. Grunt należy przygotować według znajdujących się na opakowaniu wskazówek dbając o zachowanie właściwych proporcji oraz czasu schnięcia przed malowaniem, gdyż ma on za zadanie ujednolicić podłoże i wyrównać chłonność, co wpływa na lepszy efekt końcowy.

Ściana w nowym pomieszczeniu
Każdą nową ścianę należy zagruntować, jednak jeśli wcześniej zastosowano gładź, w pierwszej kolejności pokryj ściany preparatem acryl putz, który usuwa pył pozostawiony przez gładź oraz wyrównuje chłonność podłoża. Ścianę można pokryć za pomocą wałka-malując ją w kierunku od dołu do góry, dopiero wtedy możesz zastosować grunt, który pozytywnie wpłynie na ilość zużytej farby oraz podkreśli wybrany kolor.

Krok trzeci: Malowanie ścian

Obecnie większość farb to produkty gotowe do użycia. Wystarczy więc wybrać kolor z gotowej palety barw lub z mieszalnika, bez konieczności dodatkowego przygotowania farby przed malowaniem. Trzeba ją jedynie wymieszać pamiętając, aby nie robić tego zbyt szybko, bo farba może się zapowietrzyć. Do malowania będą potrzebne:
kuweta, wałek malarski (proponujemy ten o szerokości 25 cm.), mini wałek do malowania wąskich powierzchni np. przy oknie, pędzel malarski oraz mieszadło.
Przed użyciem wałek należy zwilżyć wodą, a następnie odwirować, co pozytywnie wpłynie na chłonięcie farby. Przed wylaniem farby proponujemy zabezpieczyć kuwetę folią oraz taśmą malarską, dzięki czemu będzie można jej wielokrotnie używać.
Malowanie najlepiej rozpocząć od trudno dostępnych miejsc jak okolice okien, drzwi, kaloryferów oraz narożników. Tu sprawdzi się mały pędzel skośny lub mały wałek. Następnie większym wałkiem pokrywamy pozostałe powierzchnie, kierując się od źródła światła do wnętrza pomieszczenia. Warto zaopatrzyć się w długie ramię do wałka, które pozwoli nam malować w pozycji stojącej bez konieczności stosowania drabiny czy taboretu. Jest to wygodny i szybki sposób, który pozwala równomiernie pokryć malowane powierzchnie. Ważne, aby nie przyciskać zbyt mocno wałka do powierzchni oraz stosować pociągnięcia góra dół, pamiętając że ostatnie pociągnięcie powinno być skierowane właśnie z góry do dołu.
Farbę należy pozostawić do wyschnięcia na co najmniej 2 godziny, podczas których nie należy przebywać w pomalowanym pomieszczeniu. Jeśli jest to konieczne, po upływie tego czasu nakładamy drugą warstwę farby.
Taśmę malarską najlepiej usunąć po upływie 15 minut po zakończeniu malowania, co pozwoli uzyskać idealne krawędzie, a więc idealny efekt końcowy.

adminPORADNIKmalowanie ścian kraków,przygotowanie ścian do malowaniaMalowanie ścian krok po kroku Wiosna to czas zmian - również we wnętrzach. Ta pora roku motywuje do działania i właśnie wtedy najczęściej decydujemy się na przemalowanie pomieszczeń, kompleksowy remont lub zakup nowego mieszkania. Jak prawidłowo przygotować pomieszczenie oraz ściany do malowania oraz jak je malować podpowiemy w naszym poradniku. Krok pierwszy:...usługi remontowo - budowlane