gladz szpachlowaRemont mieszkania, czy wykończenie wnętrza często wiąże się z nałożeniem gładzi szpachlowej na ściany. By efekt był zapierający dech w piersiach musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Przed rozpoczęciem czynności nakładania gładzi szpachlowej musimy oczyścić ściany lub sufit  z farby, nierówności, kurzu, zabrudzeń. Następnie po wyschnięciu powierzchni, na które nałożymy gładź szpachlową nakładamy na nią  wałkiem malarskim lub też pędzlem warstwę gruntującą (zgodnie z instrukcję na opakowaniu) w celu zabezpieczenia podłoża.

Gdy podłoże wyschnie, rozpoczynamy przygotowanie szpachli gładziowej.

Są dwie opcje przygotowania gładzi szpachlowej – pierwsza: do uprzednio wsypanej do wiadra lub też innego pojemnika gładzi szpachlowej wlewamy wodę – druga: do wody dosypujemy gładź szpachlową ( wszystko musi być zrobione zgodnie z instrukcją na opakowaniu).

Następnie mieszamy, najlepiej mieszadłem na wiertarkę elektryczną, aż do uzyskania plastycznej konsystencji masy szpachlowej. Należy pamiętać, że po wyschnięciu masa ta nie nadaje się do użytku. Tak wyrobioną masę nakładamy na powierzchnię ściany lub też sufitu.

Na początek wyrobioną masą zapełniamy ubytki lub też wyrównujemy powierzchnię, a gdy jest to konieczne, nakładamy również siatkę wyrównującą ściany w celu pokrycia pęknięć lub większych nierówności.

Następnie nakładamy na powierzchnię ściany wyrobioną masę. W przypadku gdyby masa była zbyt twarda, dolewamy wodę i ponownie mieszamy ją. Do tego celu możemy użyć kielni, pacy lub też nawet dłoni. Po nałożeniu warstwy masy gładzi szpachlowej rozcieramy ją na przygotowaną powierzchnię za pomocą pacy lub też kielni.

Należy pamiętać, że masa schnie około pól godziny.

Połączenia ścian wyrównujemy za pomocą kielni. Gdy masa dosycha, zaczynamy wyrównywać powierzchnię za pomocą łaty gumowej trapezowej lub też specjalnej siatki do równania ściany, w ostateczności używa się papieru ściernego, lecz nie jest on zalecany z uwagi na fakt, iż bardzo szybko zapełnia się drobinami masy. Należy nadmienić, że jest to praca bardzo dokładna, aby nie zrobić jakichkolwiek wgłębień w powierzchni ściany. Po wykonaniu tych czynności sprawdzamy równość powierzchni. W przypadku dalszych nierówności powierzchnię moczymy wodą, najlepiej za pomocą pędzla i wyrównujemy ponownie za pomocą siatki do równania powierzchni.
Przed położeniem następnej masy szpachlowej powierzchnię należy uprzednio namoczyć wodą. Czynności związane w wykonywaniem szlifowania powierzchni najlepiej jest przeprowadzać, gdy powierzchnia nie jest sucha w celu uniknięcia zapylenia pomieszczenia.
Ostrzeżenie – gładź szpachlową nakładamy jedynie na powierzchnie tynkowane (powierzchnie nieotynkowane należy otynkować) – nie kładziemy na powierzchnie metalowe. Powierzchnie te muszą być suche.

adminPORADNIKRemont mieszkania, czy wykończenie wnętrza często wiąże się z nałożeniem gładzi szpachlowej na ściany. By efekt był zapierający dech w piersiach musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przed rozpoczęciem czynności nakładania gładzi szpachlowej musimy oczyścić ściany lub sufit  z farby, nierówności, kurzu, zabrudzeń. Następnie po wyschnięciu powierzchni, na które nałożymy...usługi remontowo - budowlane