położenie wykładziny dywanowejPodłogę w mieszkaniu czy biurze można wykończyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykładzina dywanowa. Za takim rozwiązaniem przemawiają jej właściwości akustyczne i termiczne. Kolorystyka i faktura tego rodzaju wyrobów sprawia, że wnętrze staje się przytulne. Sprężystość i miękkość wykładzin zapewnia wysoki komfort użytkowania.

By uniknąć niemiłych niespodzianek, wykładzinę przymocujmy klejem albo przy użyciu naciągu. Taśmę dwustronną stosujmy tylko w małych pomieszczeniach. Wcześniej dobrze wymierzmy potrzebną ilość materiału, pamiętając o zasadzie 10 cm.

 Mierzenie i przygotowywanie podłoża

Układanie wykładziny możemy zlecić fachowcom lub wykonać samodzielnie. Jednak zanim się do tego zabierzemy, musimy wyliczyć ilość potrzebnego materiału. Jak to zrobić?
Pomieszczenie, w którym położymy wykładzinę, zmierzmy od ściany do ściany. Jako właściwe przyjmijmy największą długość i szerokość. Uwzględnijmy wszystkie wnęki.
Na wszelki wypadek do uzyskanych rozmiarów dodajmy 10 cm. Dlaczego? W trakcie docinania może się okazać, że z racji na nierówności podłoża materiału jest za mało. Jeszcze większy zapas przyjmijmy, gdy zamierzamy położyć wykładzinę ze wzorami.
Miejmy na uwadze, że typowa rolka ma cztery metry szerokości. Niekiedy spotyka się bele o szerokości 2-3 m.
Kolejnym etapem jest przygotowanie podłoża. Wykładziny dywanowe najlepiej sprawdzają się na powierzchniach równych, gładkich i bez spękań (wypełniamy szczeliny i ubytki w podłodze). Oprócz tego podłoże musi być czyste i suche.
Przed montażem materiał dostarczany w rolkach poddajemy tzw. leżakowaniu, które powinno trwać co najmniej kilka godzin. Chodzi o to, by wykładzina się wyprostowała, pozbyła zagięć, które mogą powstać w trakcie transportu.

Prostowanie i układanie

Wreszcie przystępujemy do pracy właściwej. Najpierw układamy pianomat. To kilkumilimetrowy podkład z materiałów syntetycznych (np. poliester, poliuretan), który zapewni miękkość oraz dociepli i wygłuszy podłogę. Wydłuży też żywotność pokrycia.
Wykładzinę przecinamy w potrzebnych miejscach, zachowując zakładki. Kawałki układamy tak, by łączenia znajdowały się prostopadle do okien i kierunku ciągu komunikacyjnego w danym pomieszczeniu. Wszystkie pasy powinny być ustawione do siebie równolegle. W przeciwnym razie będą sprawiać wrażenie, jakby były w innych kolorach. Ze szczególną uwagą traktujemy pokrycia ze wzorami. Ich łączenia muszą być spójne.
Pamiętajmy także, aby nie przycinać brzegów materiału równo ze ścianą. Muszą one nieco na nią nachodzić. Krawędzie przytwierdzamy do ściany listwami przypodłogowymi z dowolnego surowca.

Montaż

Wykładzinę można zamontować na trzy sposoby:
1. Klej
System trwały, ale kłopotliwy przy wymianie wykładziny (trzeba ją zrywać). Zaleca się klejenie na całej powierzchni.
2. Tzw. system amerykański
Wykładzina rozpięta jest między ścianami przy pomocy listew. Metoda ta pozwala łatwo wymienić zniszczony kawałek. Sposób szybki i estetyczny.
3. Taśma dwustronna (dopuszczalna jedynie w małych pomieszczeniach).

Uwaga! Przy ogrzewaniu podłogowym wskazane jest użycie wykładzin z jutową warstwą spodnią.
Pamiętajmy, że ten wykładzina dywanowa nie lubi wilgoci, dlatego nie stosujmy jej w łazience ani kuchni.

Łukasz Syrda - MałodobryPORADNIKmontaż wykładziny dywanowej,wykładzina dywanowa,wykładzina dywanowa montażPodłogę w mieszkaniu czy biurze można wykończyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykładzina dywanowa. Za takim rozwiązaniem przemawiają jej właściwości akustyczne i termiczne. Kolorystyka i faktura tego rodzaju wyrobów sprawia, że wnętrze staje się przytulne. Sprężystość i miękkość wykładzin zapewnia wysoki komfort użytkowania. By uniknąć niemiłych niespodzianek, wykładzinę...usługi remontowo - budowlane