tapetowanie Przygotowanie podłoża przed położeniem tapet

Przed przystąpieniem do tapetowania należy przygotować odpowiednio ściany. Ściany powinny być wyczyszczone ze starej tapety, kleju lub też zeszlifowane z farby, zaszpachlowane wszelkie dziury oraz zeszlifowane nierówności.
Czystą, odkurzoną ścianę należy  zagruntować tak, aby ściana była dokładnie namoczona – nie można tapetować ściany, jeżeli jest mokra lub też, gdy jest zbyt niska temperatura otoczenia ( około 5 stopni).

Kleje do tapet – jaki wybrać?

Po przygotowaniu podłoża pod tapetowanie, przygotowujemy klej do tapet. Kleje do tapet mają inne zastosowania do różnych rodzajów tapet takich jak:

  • papierowe,
  • winylowe,
  • tekstylne,
  • jedwabne,
  • do malowania,
  • fizelinowe,

W powszechnym użyciu są kleje typu Metylan lub Atlas.
Przygotowywać je należy zgodnie z instrukcją na opakowaniu kleju.

Tapetowanie

Następnie rozpoczynamy tapetowanie – należy pamiętać, aby kłaść tapety zgodnie z instrukcją na opakowaniu,  zwłaszcza ważne jest, aby tapeta była kładziona zgodnie z kierunkiem strzałki umieszczonej na tapecie, wówczas nie widać miejsc łączenia się pasków tapety.
Po odcięciu pasa tapety – należy pamiętać o naddatkach, zwłaszcza, gdy tapeta posiada wzory, aby otrzymać pełny wzór na kładzionej tapecie ( naddatki te po wyschnięciu odcinamy nożykiem do tapet lub też do papieru).
Przy tapetach papierowych, winylowych, tekstylnych i do malowania nakłada się warstwę kleju na stronę wewnętrzną – nie ma potrzeby kłaść warstwy kleju na przygotowane podłoże ( można do tego użyć pędzla lub też walka malarskiego ).

Po nałożeniu kleju pas tapety składamy z obu stron do wewnątrz, w taki sposób, aby powierzchnia klejona była zakryta – nie zaginamy końców tapety , żeby nie powstały zagięcia. Tak złożoną tapetę odkładamy na około 10 minut. Po upływie tego czasu bierzemy tapetę i przyklejamy  ją  do podłoża. Pamiętajmy, że tapetowanie rozpoczyna się od futryn, drzwi lub okien.
Po przyklejeniu tapety trzeba docisnąć ją szczotką do tapet lub też czystym wałkiem w celu pozbycia się pęcherzy powietrza, które powstały w wyniku położenia tapety. Czynności te wykonujemy na boki pasa. Gdy wykonamy tę czynność, przygotowujemy następny pas tapety i postępujemy w ten sam sposób, pamiętamy również o tym, aby krawędzie pasów tapety stykały się ze sobą i nie były kładzione na siebie.
Najlepiej czynności te wykonywać, gdy w pomieszczeniu przeznaczonym do tapetowania będzie jak najmniej osób postronnych oraz przedmiotów, które mogłyby przeszkadzać w wykonywaniu naszej pracy.

adminPORADNIKjak kłaść tapety?,klejenie tapet,tapetowanie krakówPrzygotowanie podłoża przed położeniem tapet Przed przystąpieniem do tapetowania należy przygotować odpowiednio ściany. Ściany powinny być wyczyszczone ze starej tapety, kleju lub też zeszlifowane z farby, zaszpachlowane wszelkie dziury oraz zeszlifowane nierówności. Czystą, odkurzoną ścianę należy  zagruntować tak, aby ściana była dokładnie namoczona – nie można tapetować ściany, jeżeli jest mokra...usługi remontowo - budowlane