paneleNiewątpliwie częstym elementem kompleksowego remontu mieszkania i wykończenia wnętrz jest układanie paneli podłogowych

Przed rozpoczęciem układania paneli podłogowych należy wyrównać podłogę, na którą będziemy układać panele. Jeżeli jest to świeża podłoga, należy zrobić wylewkę w celu wypoziomowania, możemy również kłaść panele na starą podłogę z drewna lub też z płytek.

Po przygotowaniu podłogi zakupione panele wyciągamy z opakowania i pozostawiamy, aby ich temperatura zbliżyła się do temperatury panującej w pomieszczeniu ( według poradników jest to około 48 – 72 godziny).

Przed przystąpieniem do układania paneli, musimy ustalić, czy panele będą kładzione równo obok siebie, czy też w inny sposób. Należy pamiętać, że panele kładzie się równolegle do padania światła dziennego na podłogę.

Następnie układamy warstwę izolacyjną – może to być folia izolacyjna, płyty wygłuszające itp. ( w zależności, jakim materiałem dokonujemy izolacji). Płyty wygłuszające układamy tak, aby były pod kątem 45 stopni w stosunku do paneli oraz, aby przerwy pomiędzy nimi wynosiły około 2 mm.

Po wykonaniu tych czynności musimy dokładnie zmierzyć pokój, ponieważ ostatnia warstwa kładzionych paneli nie może być węższa niż 5 cm ( zapobieży to wyginaniu się paneli).

Następnie przystępujemy do ich układania, pamiętając, żeby odległość paneli od ściany wynosiła około 1 cm. W tym celu w szczeliny wkładamy tzw. kliny z drewna i układamy panele zawsze od lewej strony piórami w kierunku ściany. Po ułożeniu pierwszej warstwy końcową panelę docinamy za pomocą piłki do drewna, wyżynarki lub piły elektrycznej na odpowiedni wymiar, ( pamiętajmy, że ostatni odcinek paneli nie może być krótszy niż 40 cm) pozostawiając pióro i blokujemy klinem.

Pamiętajmy, aby każdą następną panelę docisnąć lub też dobić do poprzedniej za pomocą młotka gumowego i klocka drewnianego tak, aby nie uszkodzić paneli. Po ułożeniu pierwszej warstwy przystępujemy do ułożenia kolejnej w ten sam sposób tj. wsuwając panele w odpowiednie wyżłobienia. Warstwę tę wkładamy pod kątem około 20 stopni , a następnie dobijamy za pomocą młotka gumowego i klocka drewnianego. W przypadku gdyby panele nie dochodziły, musimy sprawdzić, jak wygląda pióro i wycięcie na pióro, a jeżeli trzeba, należy je wyczyścić. Przy dokładnym dociskaniu paneli nie będziemy mieli żadnych szpar pomiędzy deskami, co wpłynie na ich estetykę. Po docięciu ostatniej warstwy paneli pamiętamy o zachowaniu centymetrowej odległości od ściany.

Po wykonaniu tych czynności usuwamy kliny i przystępujemy do układania listew wykończeniowych, mocując je do ściany. Po ich zamontowaniu mamy ułożoną całą podłogę.

adminPORADNIKjak położyć panele podłogowe,jak układać panele,układanie paneliNiewątpliwie częstym elementem kompleksowego remontu mieszkania i wykończenia wnętrz jest układanie paneli podłogowych Przed rozpoczęciem układania paneli podłogowych należy wyrównać podłogę, na którą będziemy układać panele. Jeżeli jest to świeża podłoga, należy zrobić wylewkę w celu wypoziomowania, możemy również kłaść panele na starą podłogę z drewna lub też z płytek. Po...usługi remontowo - budowlane