shower cubicleRemont łazienki, to stały element kompleksowego remontu mieszkania. Nie należy on do najbardziej lubianych, ze względu na ilość pyłu, brudu i hałasu jaką ze sobą niesie. Trzeba najpierw skuć starą glazurę i uprzątnąć gruz i dopiero potem możemy myśleć o układaniu nowych płytek w łazience.

Przed rozpoczęciem czynności z tym związanych musimy wyczyścić powierzchnie, na które będziemy nakładać płytki poprzez: usunięcie starych płytek, zeskrobanie pozostałości, starej farby i usunięcie kurzu ( chyba że kładziemy nowe płytki na stare, wówczas sprawdzamy poprzez uderzanie w nie ich przyczepności). Następnie wyrównujemy podłoża  poprzez nałożenie zaprawy wyrównującej za pomocą pacy i kielni. Możemy również położyć preparat zwiększający przyczepność. W miejscach najbardziej narażonych na działanie wody nakładamy folię w płynie, ( nakładamy za pomocą wałka malarskiego lub pacy ) a w miejscach łączenia się ścian taśmy uszczelniające w celu uzyskania dobrej izolacji.
Po wykonaniu tych czynności przygotowujemy klej do płytek zgodnie z instrukcją na opakowaniu  ( pamiętajmy, że do rożnych rodzajów płytek jest odpowiedni klej )– niezbędne będzie nam mieszadło na wiertarkę. Następnie rozpoczynamy układanie płytek poprzez nakładanie równocześnie na ścianę i na płytkę przygotowanego  kleju za pomocą pacy i kielni. Rozcieramy go za pomocą grzebienia metalowego. Grubość nałożonego kleju według poradników nie może przekraczać w przypadku małych płytek 4 mm a dużych 10-12 mm ( należy podczas kładzenia płytek pamiętać o wzorach na płytkach, ich odcieniach oraz czy mają być położone równolegle czy też ukośnie).

Po przyłożeniu do ściany należy płytkę mocno docisnąć. W celu oddzielenia klejonych płytek od siebie na ich krańcach wkładamy krzyżyki plastikowe ( od nas zależy, jakie mają byś szpary). Po ułożeniu płytki sprawdzamy za pomocą poziomicy, czy jest równo położona. W celu dokładnego docięcia płytki używamy maszynki do cięcia płyt ( w celu jej ucięcia na odpowiedni wymiar układamy płytkę na maszynie i przeciągamy po niej nożem, a następnie dociskamy rączką w celu dokładnego jej przełamania).

Po ułożeniu płytek musimy wyczyścić klej, którego nadmiar wydostał się na zewnątrz. Po wyschnięciu kleju przygotowujemy fugę zgodnie z instrukcją na opakowaniu i rozpoczynamy jej nakładanie w szpary pomiędzy płytkami po uprzednim usunięciu krzyżaków. Po wyschnięciu naddatki fugi usuwamy mokrą szmatką. Możemy w miejscach łączenia się ścian użyć silikonu o kolorze podobnym do fugi w celu dokładniejszego ich zabezpieczenia.

adminPORADNIKjak układać płytkiRemont łazienki, to stały element kompleksowego remontu mieszkania. Nie należy on do najbardziej lubianych, ze względu na ilość pyłu, brudu i hałasu jaką ze sobą niesie. Trzeba najpierw skuć starą glazurę i uprzątnąć gruz i dopiero potem możemy myśleć o układaniu nowych płytek w łazience. Przed rozpoczęciem czynności z tym...usługi remontowo - budowlane