Wykończenia wnętrz – Praktyczne porady

wykończenia wnętrz kraków - lukimarWykończenia wnętrz należą do bardzo fascynujących zajęć, dla wielu osób wydaje się jednak, że wykończenia wnętrz to sprawa do wykonania z biegu. Nic bardziej mylnego. Wykańczając nasze wnętrze musimy pamiętać, aby wszystkie nasze działania były spójne a materiały pasujące do siebie.

Wykończenia wnętrz – Podłogi:

Posadzkę wykańczamy w sposób zgodny z przeznaczeniem danego pomieszczenia. Jeśli jest to kuchnia lub łazienka będą to materiały twarde, odporne na wilgoć takie jak glazura czy posadzki betonowe lub żywiczne. Obecnie na rynku istnieje wiele alternatyw dla zwykłej płytki podłogowej. Pokoje takie jak sypialnia, czy pokoje da dzieci to ważne miejsce, ponieważ tam śpimy a dzieciaki się bawią i uczą. Tutaj rozważmy oprócz paneli wykładzinę krótkowłosą wygodną i łatwą w utrzymaniu – płytki i panele są zimne, a wykładzina ciepła. Pamiętajmy jednak, aby dobierając płytki wybrać format adekwatny do wielkości pomieszczenia. Mały format zwiększa wizualnie metraż, duży obniża. Przy dużych płytkach uważajmy na ich krzywiznę – nie ma w pełni prostych płytek w dużych formatach.

Wykończenia wnętrz – Sufit:

Mamy dwie alternatywy – sufit oryginalny lub podwieszany.
Przy oryginalnym nasze oświetlenie to lampy typu kinkiety, a le także żyrandole czy wszelkie lampy natynkowe – nie ograniczajmy się do jednego źródła światła. Kolor sufitu zostawmy tradycyjnie biały. Odbija on światło i sprawia, że w pomieszczeniu jest jaśniej. Ciemny sufit obniża optycznie dane pomieszczenia i sprawia, że światło nie rozchodzi się równomiernie po zakamarkach.

wykończenia wnętrz kraków - sufity podwieszaneSufit podwieszany to poezja kształtów i form. Tutaj ważną rolę gra również światło – punkty oświetlenia możemy podzielić zgodnie ze strefami użytkowania pomieszczenia, a wokoło możemy puścić wnękę z listwami ledowymi. Pamiętajmy jednak o wymiarach: wnęka powinna mieć szerokość 15cm lub więcej, abyśmy mogli cieszyć się fajnym efektem, oraz abyśmy mogli w niej wymanewrować ręką. Obniżenie sufitu dopasujmy do głębokości montażu planowanego oświetlenia plus pięć centymetrów. Otwory wykonujemy na wymiar halogenów – dlatego warto zakupić je wcześniej.

Wykończenia wnętrz – Ściany:

wykończenia wnętrz kraków - ścianyDo dyspozycji mamy wiele materiałów wykończeniowych zaczynając od farby, poprzez panele ścienne, tynki dekoracyjne czy panele dekoracyjne z gipsu lub betonu. Naszym ograniczeniem jest fantazja i zasobność portfela. Tutaj analogicznie do podłóg, musimy brać pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia. Łazienka i kuchnia to miejsca szczególne. O ile w kuchni możemy zabezpieczyć tylko miejsca przy blacie roboczym, to w łazience najlepiej wykończyć ściany do samego sufitu. Tutaj rynek materiałów również daje nam pole do popisu przy aranżacji takiego pomieszczenia.

Zakładając wykończenie ścian w korytarzu musimy przewidzieć ich użytkowanie- płytki możemy łatwo umyć – ale jest to materiał zimny, panele ścienne są z natury materiałem miękkim, kamień elewacyjny może zagrażać dzieciom jeśli są nazbyt energiczne, a farba szybko się brudzi. Tutaj nie ma jednej recepty.

Każde z pomieszczeń wymaga miejsca czy punktu charakterystycznego. Może być to ścianka telewizyjna czy ściana z innym materiałem niż pozostałe. Spektrum naszych możliwości jest wręcz nieograniczone.

Rozważmy jedną taką ścianę:  możemy zmienić jej kolor na kontrastujący z resztą pomieszczenia – jest to najprostszy i najekonomiczniejszy sposób. Innym rozwiązaniem jest położenie desek i pomalowanie ich na dowolny kolor- tutaj pamiętajmy, że deski mocujemy do stelaża drewnianego, czyli listew mocowanych bezpośrednio do ściany. Naszym drewnem mogą być zarówno zwykłe kantówki jak i panele ścienne. Częstym rozwiązaniem, choć niestandardowym jest kładzenie paneli podłogowych właśnie na ścianę – tutaj należy nieco bardziej zgłębić temat samego montażu.

W przypadku, gdy nie chcemy drewna, wykańczając wnętrze możemy pokusić się o panele dekoracyjne. Na polskim rynku istnieje kilka firm oferujących panele z gipsu ceramicznego – łatwego w obróbce i malowaniu a przy tym bardziej wytrzymałego niż zwykły gips. A efektem mogą być fale morskie czy ściana z głośników- tutaj fantazji nam nie zabraknie.  Coraz bardziej popularnym staje się montowanie płyt z betonu architektonicznego – popularne w biurach oraz marketowych toaletach, jednak dobierając odpowiedni kolor i fakturę, możemy uzyskać ciekawy efekt w naszym wnętrzu.

Wykończenia wnętrz – Dodatki:

wykończenia wnętrz w krakowie - tapetowanieWykańczając wnętrza pamiętajmy o dodatkach. Musimy wziąć pod uwagę ich spójność i względy wizualne:

  • Włączniki światła w danym pomieszczeniu powinny być z jednakowej serii, tak samo jak gniazdka elektryczne.
  • Cokoły w podłogach wykonujmy z płytek lub listew przypodłogowych kolorem zbliżonych do drzwi.
  • Nie szalejemy z oświetleniem – oświetlenie dekoracyjne np. kryształowe, świeci ładnie ale słabo – rozważmy dodatkowe oświetlenie rozświetlające pomieszczenie.
  • Lustra nie montujemy na ścianie przeciwległej do okna- inaczej będziemy widzieli cień postaci a nie twarz. Tutaj warto również zainwestować w oświetlenie. W zależności do czego służy nam lustro, może przyda się po jednej lampce z każdej strony, aby nasza twarz była oświetlona równomiernie.
  • Rolety przeciwsłoneczne – bardzo ważny aspekt naszego mieszkania – pozwalają nam się w bardzo prosty sposób oddzielić od rażącego słońca, ale przede wszystkim od naszych ciekawych sąsiadów – zapewni nam to intymność w naszym własnym wnętrzu.
  • Firany i  zasłony – praktyczne i estetyczne. Zarówno jedne jak i drugie mogą być wykonane z lekkiego ażurowego lub przeźroczystego materiału  – doda to lekkości tej ozdobie.
  • Kolory w aranżacji – bardzo ważny aspekt każdego wykończenia wnętrza – pokoje od strony południowej powinny być nieco stonowane, od strony północnej bardziej żywe. W sypialni najlepsze są stonowane, spokojne. Faktury dobieramy do naszego gustu estetycznego – faktura drewna czy tynku to rzecz priorytetowa. Nie zapominajmy jednak aby na jednej małej powierzchni nie znalazło się więcej niż 2 rodzaje drewna.
Wykończenia wnętrz adminPORADNIKremont wnętrz kraków,wykańczanie wnętrz,wykończenia wnętrz,wykończenia wnętrz krakówWykończenia wnętrz - Praktyczne porady Wykończenia wnętrz należą do bardzo fascynujących zajęć, dla wielu osób wydaje się jednak, że wykończenia wnętrz to sprawa do wykonania z biegu. Nic bardziej mylnego. Wykańczając nasze wnętrze musimy pamiętać, aby wszystkie nasze działania były spójne a materiały pasujące do siebie. Wykończenia wnętrz - Podłogi: Posadzkę wykańczamy...usługi remontowo - budowlane